Ultimate magazine theme for WordPress.

Büyük bir Zap şiiri: Devrimci Gençlik Köprüsü

Bir grup genç bir araya gelirler ve taa Türkiye'nin öbür ucuna köprü yapmaya giderler. Halk arasında "Deniz Gezmiş Köprüsü", "Devrimci Gençlik Köprüsü" gibi adlarla anılan Zap Köprüsü'nün hikayesi böyle başlar. "Devrimci Gençlik Köprüsü" belgeseli tam da bu hikayeyi anlatıyor.

Boğaziçi Köprüsü’nün tartışıldığı yıllardır. Gençler, Doğu ile Batı arasındaki uçuruma dikkat çekmek, kardeşliği vurgu yapmak isterler. Başarırlar da; hatta Deniz Gezmiş ve arkadaşları bu projede hiç yer almadığı halde, 68’in simge isimleri bu köprü ile birlikte anılır, yöre halkı tarafından…

“Devrimci Gençlik Köprüsü” belgeseli Bahriye Kabadayı’nın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmış. Belgeselin üst başlığı ise “Büyük bir Zap Şiiri”… Pek çok festivalde gösterilen, ödüller kazanan “Devrimci Gençlik Köprüsü”, 68 kuşağının halka bağlılığı ve halk sevgisine dair önemli bir çalışma. İngilizce adı daha ilginç olmuş: “A Bridge At The End Of The World” (Dünyanın Sonundaki Köprü). Bu belgeselin süresi bir buçuk saati buluyor ve gençlere gerçekten istediklerinde ve hayallerinin peşinden gittiklerinde en olmaz görünenlerin bile gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu arada, köprünün 1999 yılında “kimliği belirlenemeyen kişiler” tarafından havaya uçurulduğunu da ekleyelim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.