Ultimate magazine theme for WordPress.

Genco Erkal hakkındaki dava başlıyor

Usta oyuncu Genco Erkal, attığı tweet'lerde "Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği" gerekçesiyle yargılanıyor. Erkal'ın ilk duruşması 25 Kasım'da görülecek.

Usta oyuncu Genco Erkal, 25 Kasım günü “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla mahkeme önüne çıkacak. Genco Erkal, davasına konu olan paylaşımları şöyle özetledi: “Suçum, Twitter paylaşımlarımda 1-Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek 3-Ayder Yaylasındaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek.”

ZİNCİRLEME SUÇ İSNADI

İkisi 2016, biri 2020 yılında paylaşılmış üç ayrı tweetten ötürü hazırlanan iddianamede “Suçun aleni ve zincirleme işlendiği” gerekçesiyle Genco Erkal hakkındaki cezanın artırılması isteniyor. Erkal hakkında 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası isteniyor. Genco Erkal, iddianamede hakkında yaptığı açıklamada, “Hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmadım. Bunu kendime yakıştırmam. Ben cumhurbaşkanlığı sistemine, çevre katliamlarına, laik bir ülkede sürekli din olgusunun siyasi malzeme olarak kullanılmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri nedeniyle hapis yatmasına, yoksulları daha yoksul kılan bir düzene karşıyım. Buna ilişkin görüşlerimi eleştiri sınırları içerisinde aktardım.” demişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.