Ultimate magazine theme for WordPress.

75 yaşında bir Noel klasiği: Şahane Hayat

Beykoz Kundura’nın özgün endüstriyel mimariye sahip sinema salonu Kundura Sinema, yılın son gösterimini bir Noel klasiği olan "It's a Wonderful Life / Şahane Hayat" ile yapıyor. Frank Capra’nın “en iyi filmim” dediği ve dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i buluşturan 75 yıllık klasik, 2019’da restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Tek bir kişinin iyiliklerinin ne kadar çok insanın hayatını değiştirebileceğine dair, kalpleri ısıtan bir öyküyü beyazperdeye taşıyan “Şahane Hayat”, “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmayan, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt. En İyi Film dahil 5 kategoride Oscar adaylığı bulunan ve En İyi Yönetmen dalında Altın Küre Ödülü almış film, 24 ve 25 Aralık tarihlerinde saat 21:30’da, 26 Aralık Pazar günü de 16:30 seansında gösterilecek.

PULİTZER ÖDÜLLÜ SENARİST

Philip Van Doren Stern’in “The Greatest Gift” adlı kısa öyküsünden uyarlanan “Şahane Hayat”, iflasın eşiğindeki George Bailey’nin intihara kalkıştığı bir gece bir melek tarafından durdurulması sonrası gelişen fantastik olayları anlatıyor. Frank Capra’nın Pulitzer ödüllü Frances Goodrich ve Albert Hackett çiftiyle birlikte yazdığı senaryodan çektiği film, dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i bir araya getiriyor. Joseph Biroc ve Joseph Walker’ın övgü toplamış görüntüleri, Oscarlı besteci Dimitri Tiomkin imzalı müzikleri ile zamansız bir klasiğe dönüşen film, En İyi Film dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, Altın Küre’lerde de Capra’ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmişti.

Amerikan Ulusal Film Koruma Kurulu (NFPB) tarafından Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere ABD Ulusal Film Arşivi’ne dahil olan “Şahane Hayat”, Frank Capra’nın ‘en iyi filmim’ sözünü doğrularcasına “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmamış, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt.

Ayrıntılı bilgi için 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.