Ultimate magazine theme for WordPress.

“Grev” filminin galası Beykoz Kundura’da yapıldı

Metin Yeğin'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği "Grev" filminin galası, Beykoz Kundura'da yapıldı. Bursa'da 1910 yılında yaşanan kadın grevini anlatan filmde rol alan Casa de Papel'in oyuncusu Itziar Ituño Martínez de gala için İstanbul'a geldi.

Osmanlı İmparatorluğu’nda, Bursa’da ipek işçiliği yapan kadın işçilerin kötü çalışma koşullarına karşı birlikte gösterdikleri direnişi anlatan “Grev” filminin galası Beykoz Kundura Sineması’nda yapıldı. 29 Ekim Cuma günü vizyona girecek olan filmin galasına yönetmen Metin Yeğin, oyuncular, film ekibi ve çok sayıda davetli katıldı. La Casa de Papel dizisinde Lizbon karakterini canlandıran Itziar Ituño Martínez de, rol aldığı Grev filminin galası için İstanbul’daydı.

BURSA’DA TARİHİ KADIN GREVİ

Filmin konusu şöyle özetleniyor: “Yıl 1910 Bursa. Osmanlı imparatorluğu borç içinde kıvranırken, İpek işçileri kadınlar çok güç koşullarda çalışıyorlardı. Avrupa sermayesi sadece bu ipekleri kuşanmakla kalmıyor, aynı zamanda imparatorluktan alacaklarını da bu kadınların sırtından tahsil ediyordu. Bütün bunlara karşı, yaşanmış gerçek bir direnişin, kadınlarının direnişinin öyküsüdür ‘Grev’. Aynı zamanda, ne bu sömürü ne de bu karşı çıkış, sadece Bursa ile de sınırlı değildir, İngiltere’den Türkiye’ye, İspanya’ya kadar uzanır. Dünyanın en ünlü oyuncularıyla da bizi buluşturan, zamanın, aşkın ve hayatın gerçek sokaklarında bir seyahattir ‘Grev’.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.